Proč bydlet v Jičíně?

Historické a pohádkové město v srdci českého ráje

Jičínu, který se mj. pyšní titulem Historické město roku 2016, se přezdívá také město pohádky. Není to jen kvůli známému loupežníku Rumcajsovi, ale i kvůli kouzelné až pohádkové atmosféře města a pohádkovému festivalu, jenž má více jak 25letou tradici. Každý rok, začátkem září, se sem sjíždí rodiny s dětmi ze všech koutů republiky. A kde že to ten dříve poctivý švec a poté z donucení loupežník Rumcajs se svou ženou Mankou a synkem Cipískem žil? Snad někde v okolních lesích, které jsou nedaleko. Město je totiž tzv. branou do Českého ráje, unikátní přírodní lokality plné lesů, rybníků a pískovcových skal, která je mj. geoparkem pod patronací UNESCO.

A kdo městu vtiskl historický ráz? Sám vévoda Albrecht z Valdštejna. V 16. století si Jičín kvůli své dobré poloze a přírodnímu bohatství vybral jako svou Terra Felix, neboli Šťastnou zemi. Ač byl vévoda v Evropě znám spíše jako vzpupný a nelítostný válečník, Jičín a jeho okolí velkoryse přetvářel k obrazu svému - dle konceptu barokně komponované krajiny a návrhů svých světoznámých architektů. Byť jeho plány zůstaly bohužel nedokončeny, Jičín se může pyšnit maloměstskou historickou atmosférou a vzácnými památkami. Za návštěvu jistě stojí Valdštejnský palác se zámeckou zahradou, romantický a tajuplný letohrádek Lodžie, dvoukilometrová lipová alej nebo část bývalého městského opevnění - Valdická brána, ze které uvidíte nejen celé město, ale i do širého okolí.   

pohodová atmosféra, kultura, sport i relax

Šestnáctitisícové městečko nabízí nespočet služeb pro své návštěvníky. Veškeré informace o Jičíně a jeho okolí ochotně předá Městské informační centrum, které se nachází přímo ve Valdštejnském paláci. V centru města je několik kaváren, kde můžete trávit příjemné chvíle a nasávat místní atmosféru. Gastronomické zážitky Vás čekají v nabídce lokálních restaurací. Za kulturou můžete zajít do místního Masarykova divadla, Biografu Český ráj nebo Valdštejnské lodžie, v létě uvidíte umění přímo v ulicích a v zámeckém parku.

Z největších akcí, které se v Jičíně konají, určitě navštivte festival Jičín-město pohádky (září), Wine festival (září), Food festival (květen/červen) nebo Valdštejnské slavnosti (květen/červen 2018). V létě Vás uspokojí pestrá nabídka v rámci Prodloužených víkendů v Jičíně (červen až srpen). Zima zase nabízí akce při Adventu v Jičíně. Relaxovat můžete v místním Aquacentru či v létě na Koupališti Kníže. Aktivní turisté mohou zajet do blízkého skalního města na Prachově, nebo projet přilehlou Mariánskou zahradu či Český ráj, a to třeba na kole, elektrokole nebo koloběžce půjčené v některé z místních půjčoven.

Určitě je co objevovat!